16 listopada w Domu Schrama odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Chojnowa. Uczniów Szkoły Podstawowej nr 3, Szkoły Podstawowej nr 4 i Powiatowego Zespołu Szkół przywitał Przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Jan Skowroński. 15 uczniów dokonało sprawnego głosowania na przewodniczącego, zastępcę oraz sekretarza. Komisja skrutacyjna w składzie: Yelyzaveta Yermolenko, Julia Gałecka i Franciszek Olszewski liczyła głosy i podawała wyniki zgromadzonym na sesji. Przewodniczącą Rady została Laura Ziembowska (PZS), zastępcą Sara Luszniewska (PZS) a sekretarzem Julia Kamińska (SP3). Głosowanie zakończył wybór do Komisji Rewizyjnej, w której skład weszli Paulina Fudala (SP4), Dominik Śliwa (PZS) oraz Mateusz Wojak (SP4). Młodzieżowej Radzie Chojnowa towarzyszyli: radny Andrzej Matuszewski, dyrektor SP 3 Mariusz Szklarz, dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk oraz nauczycielka SP4 Iwona Majerowska. Nowej Radzie życzymy powodzenia w realizowaniu wszystkich planów i zamierzeń. Laura Ziembowska (PZS) – Przewodnicząca Sara Luszniewska (PZS) – Zastępca Julia Kamińska (SP3) – Sekretarz Wiktoria Budz (SP4) Zuzanna Kozioł (SP4) Paulina Fudala (SP4) Mateusz Wojak (SP4) Natasza Idkowiak (SP4) Julia Gałecka (SP4) Julia Grzech (SP4) Dominik Śliwa (PZS) Yelyzaveta Yermolenko (PZS) Franciszek Olszewski (SP3) Kamil Suwała (SP4) Tomasz Żarnowski (SP3)
2021-11-17 09:39
Po południu mieszkańcy mieli okazję wysłuchać koncertu pn. „Nuty Ojczyste”. W kościele pw. NPNMP chojnowski chór Skoranta pod batutą Piotra Koziara, dał godzinny występ prezentując utwory patriotyczne – bardziej i mniej znane – splatane słowem mówionym o dziejach Niepodległej. Gościnnie wystąpił utytułowany młody wokalista Michał Kowalczyk, który utworem „Już dopala się ogień biwaku” dał próbkę swojego talentu, poruszając publiczność dojrzałością i kunsztem. Wykonawcom akompaniował również Jakub Koziar. Koncert pieśni i piosenek patriotycznych był pierwszym po dłuższej przerwie spowodowanej zawieszeniem prób z powodu pandemii. Mimo początkowych obaw wykonawców, występ udał się doskonale, a liczna publiczność entuzjastycznie przyjęła muzyczną laurkę dla Ojczyzny.
2021-11-16 11:19
Uroczystości 11 listopada rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele św. App. Piotra i Pawła. W Eucharystii przewodniczyli ks. proboszcz Marek Osmulski, ks. proboszcz Dariusz Pudełko, ks. Damian Srzypek. Homilię wygłosił ks. Sławomir Borzych: - Musimy sobie przypomnieć, czym jest patriotyzm. To umiłowanie Ojczyzny, praca dla jej dobra, troska o poszanowanie dziedzictwa narodowego. Również poszanowanie dla innych narodów, ras, kultur. To szacunek dla godła, flagi, hymnu. Patriotyzm to miłość do Ojczyzny, która nikogo nie wyklucza, nie dzieli na lepszych czy gorszych, nie odrzuca krzyża i miłości. Warto w tym miejscu zacytować słowa poety: „Patriotyzm – to nie tylko Ojczyzny kochanie, słowa wielkie, szlachetne serca wzruszające (…) patriotyzm – to codzienna i mozolna praca, perlona kroplami z czoła płynącymi (…), patriotyzm – to miłość codzienna w rodzinie, w której wzrastają młode pokolenia (…), patriotyzm – to zgoda wśród ludzi, to wspólna praca dla wspólnego celu, to myśl, co serca i umysły budzi. pamiętaj o tym, … przyjacielu!” Na zakończenie Eucharystii Burmistrz Miasta Jan Serkies podziękował wszystkim kapłanom za ich posługę w mieście: - W imieniu własnym, Rady Miejskiej, całego samorządu i wszystkich mieszkańców dziękuję za wszystkie inicjatywy, których autorami jesteście wy drodzy kapłani. Kontynuujcie wielkie dzieła waszych poprzedników. Jesteśmy z wami. Następnie pod przewodnictwem komendanta Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej p. Czesława Dula oraz młodzieży szkolnej niosącej sztandary mieszkańcy przeszli pod Obelisk. W przemówieniu z okazji 11 listopada burmistrz Chojnowa podkreślił znaczenie historii w budowaniu wspólnej przyszłości: - Kolejna rocznica odzyskania niepodległości jest powodem do refleksji. Jednoczymy się w duchu patriotyzmu, dając bezcenne świadectwo pamięci naszej historii, narodowej tożsamości i dumy z bycia Polakami. 11 listopada przypomina nam o postawach godnych najwyższego uznania, honoru i czci. Weterani, kombatanci wojenni, sybiracy przypominają nam stale o wielkiej odwadze i niezłomności. Wielu poniosło najwyższą cenę w imię służby dla Ojczyzny – życia i zdrowia. Małą Ojczyznę budujemy wspólnie. Dlatego świętują dzieci w żłobku, przedszkolaki, uczniowie szkół, mieszkańcy… Dbając o lokalny patriotyzm, uczymy historii kolejne pokolenia - mówił burmistrz. Apel Pamięci odczytał komendant Chojnowskiej Drużyny Strzeleckiej p. Czesław Dul, który zwrócił uwagę na obecną sytuację polityczną, dziękując Straży Granicznej oraz Żołnierzom RP za obronę granic Polski. Zwieńczeniem patriotycznego spotkania były złożone kwiaty. Hołd oddali przedstawiciele lokalnych samorządów-miasta, gminy wiejskiej Chojnów, powiatu legnickiego oraz kombatanci, przedstawiciele stowarzyszeń i najmłodsi Chojnowianie-reprezentacja Żłobka "Słoneczko".
2021-11-15 08:27
X Ognisko Patriotyzmu PZS 9 listopada po raz dziesiąty zapłonęło Ognisko Patriotyzmu. Jubileuszowe spotkanie pt. „Niech się niosą pieśń i słowo” tradycyjnie miało miejsce w parku przy ul. Anny i Juliusza Poźniaków. Wydarzenie organizowane w ramach Tygodnia Patriotyzmu Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie każdego roku przybiera na sile w swojej wymownej odsłonie, wspominając bohaterów naszej bolesnej historii. Ognisko Patriotyzmu rozpoczęło się od ślubowania uczniów klas ratowniczo – pożarniczej. Licznie zgromadzonych przywitał dyrektor PZS Mariusz Kowalczyk. Gościem spotkania była Krystyna Sobierajska, współtwórczyni struktur Solidarności w Legnicy i na Dolnym Śląsku. Przybyli również przedstawiciele władz: senator Dorota Czudowska, członek zarządu powiatu Krzysztof Sowiński, przewodniczący Rady Miejskiej Chojnowa Jan Skowroński. Jubileuszowe spotkanie było okazją do wspomnień. Przypomniano tych, którzy współtworzyli program Ogniska Patriotyzmu oraz tych, którzy stale angażują się w organizację tak ważnych wydarzeń zarówno dla uczniów, jak i mieszkańców Chojnowa. Przybyli na Ognisko Patriotyzmu mogli posmakować grochówki przygotowanej przez Ewę i Zbigniewa Darmorosów z Pierogarni Swojskie Jadło. Czas spędzony przy symbolicznych płomieniach staje się niezapomnianą lekcją historii dla kilku pokoleń. Nauczyciele, młodzież oraz mieszkańcy miasta i okolic wspólnie śpiewali pieśni i piosenki patriotyczne przy akompaniamencie Dariusza Matysa i Tomasza Susmęda. Słuchano wierszy, rozmawiano o przeszłości… ale momentami najbardziej wymowna była cisza. Zwieńczeniem wspólnego czasu był przejmujący występ grupy teatralnej „ZaŚwiaty” prowadzonej przez Karolinę Rosocką. Młodzież zaprezentowała bohaterskie życie Ireny Sendlerowej oraz kobiet, które ze wszystkich sił walczyły o życie dla swoich dzieci podczas wojny. Przedstawienie zostawiło ważny przekaz dla wszystkich: „Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem”…
2021-11-10 11:24
Chojnowianka – Urszula Łuczkanyn, 22 października reprezentowała Polskę na Vancouver Fashion Week – drugim co do wielkości pokazie mody w Ameryce Północnej. Muzykolog i filolog bułgarystyki - żegluje, podróżuje, zawodowo śpiewa lirycznym sopranem, gra na organach, szyje wspaniałe gorsety i zjawiskowe suknie. To właśnie te jej zjawiskowe, baśniowe kreacje zainteresowały organizatorów Vancouver Fashion Week, którzy zdecydowali, że na 20 - jublileuszowym pokazie w Kanadzie nie może zabraknąć „Emerald Queen” z Polski. - Zaczęło się od muzyki, gry na pianinie, później organach, śpiewu klasycznego - muzyka dawała mi zawsze mnóstwo radości, możliwość znalezienia się na moment w innym, piękniejszym świecie. Wraz z występami i zafascynowaniem operą, zaczęły pojawiać się w mojej głowie wizje różnych pięknych strojów, którymi można ubogacić występ sceniczny, oddziaływać nie tylko na słuch, ale także wzrok i wyobraźnię słuchacza. Spróbowałam swoich sił i nauczyłam się szyć. To był strzał w dziesiątkę, bo szybko się w tym odnalazłam. Wiele inspiracji do tworzenia dostarcza mi miłość do podróży i żeglarstwa, czego efektem jest np. mój projekt "Morskiej Sukni" – mówiła podczas wywiadu dla Gazety Chojnowskiej jeszcze w 2017 roku. A na swoim blogu pisze: „Moją pasją jest szeroko pojmowana sztuka, piękno, literatura i fantastyka. Projektowanie mody, przekształcanie myśli, wizji i snów w namacalne formy ubioru jest moim sposobem twórczej ekspresji. Tworzę sztukę, która może być noszona jako odzież, w którą można dosłownie wejść, poczuć, stać się jej częścią.” Na Vancouver Fashion Week pani Ula przygotowała osiem niezwykłych kreacji uzupełnionych akcesoriami z piór autorstwa „Blanka Atelier” z Gdańska. Widowiskowy pokaz w Kanadzie, to szczególne wyróżnienie dla młodej projektantki, gorseciarki, krawcowej…, ale nie jest to jej debiut. W swoim portfolio ma kilka pokazów w kraju, a zamówienia na jej suknie spływają nawet z USA. Chojnowiance (mieszkającej obecnie w Gdyni) wróżymy ogromny, modowy sukces. Fotograf: Mike Fotowerks CA
2021-10-25 10:29